PROČ MÁ SMYSL MĚŘIT?

PROČ MĚŘIT?

Řada firem chce být efektivní a produktivní. Firmy mají ve svých strategiích a vizích napsáno, že chtějí být nejlepší, že nabízejí kvalitní služby.

Co se však za tím ve skutečnosti skrývá?

Velmi často ve firmě vidíme, že všichni si myslí, že oni pracují dobře, vlastně výborně, protože dobře je za 3 (to si ještě pamatujeme ze školy). A hlavně říkají, že špatně dělají ti druzí. Že to manažeři špatně naplánovali, že obchod to špatně domluvil, že technologie je pomalá, že nákup to objednal pozdě, že dělníci jsou neschopní a pomalí. Všichni navíc dodávají, že oni ví, jak to udělat lépe, rychleji a levněji. To zní přece skvěle. Jenže PROČ to pak nefunguje?

MM CÍLE SMARTEST

Kdo se má změnit?

Protože si NIKDO nechce připustit, že ON by mohl něco změnit, zlepšit, zrychlit – prostě to udělat lépe, jednodušeji a efektivněji. A když už si to připustí, tak dostane strach, že bude muset „makat“ více nebo že ho kolegové nebudou mít rádi, protože jim zvýší normy.

Toto je podle mě klíčový problém nejen našich firem, ale i naší společnosti. Nikdo nechce nic změnit sám na sobě a má strach co si o něm lidé pomyslí. Většina chce měnit ty druhé. Prostě a jednoduše řešeno: „nejlépe se vychovávají sousedovy děti.“

A abychom mohli zlepšit výsledky, musíme vytvořit tým, který chce dosáhnout společné cíle a má k tomu dostupné požadované zdroje a členové týmu jsou kompetentní cílů dosáhnout. Cíle musí odpovídat současným trendům ve společnosti.

Jaké jsou dnešní trendy?

Pro dnešní společnost jsou charakteristické tyto trendy:

  • nástup čtvrté průmyslové revoluce – PRŮMYSL 4.0
  • sociální aspekty robotice
  • potenciál umělé inteligence
  • potřeby lidí jsou odrazem jejich přirozeného potenciálu
  • potřeba lidí spolupracovat
  • dostupnost a sdílení informací
  • obrovské množství příležitostí
  • …. a řada dalších J

EDUWAY CÍLE ROZVOJ

Proto je důležité i jinak přistupovat k cílům. Dnes nestačí, aby cíl byl SMART, ale musí být SMARTEST+. Nastavení cílů podle principu SMARTEST+ jsem se věnoval v článku „Cesta nebo cíl“ na svém blogu www.tomasgresek.cz . V článku najdete odpověď na klíčovou otázku dnešní doby: „Co je důležitější, cesta nebo cíl?“

 

Pro správné definování „účinných“ cílů jsem vytvořil – standard ve formě „checklistu“. Pomocí SMARTEST+ CHECKLISTU jsem desítkám svých klientů pomohl zefektivnit jejich procesy a aktivity. SMARTEST+ CHECKLIST je velmi účinným nástrojem při implementaci principů ŠTÍHLÉ FIRMY v rámci mého autorského projektu LEAN V KOSTCE a ŠKOLE MISTRŮ.

Abyste mohli svoje aktivity zlepšovat, je třeba správně definovat cíle a ty pak měřit, analyzovat, vizualizovat a neustále zlepšovat.

 

Pokud si chcete „SMARTEST+ CHECKLIST“ stáhnout, tak sdílejte tento článek.

Po sdílení bude „SMARTEST+ CHECKLIST“ pro Vás dostupný.

 

[sociallocker id=“1112″]

„SMARTEST+ CHECKLIST“ STAHUJTE ZDE

[/sociallocker]

Tomáš Gřešek
Tomáš Gřešek
Lektor, konzultant, kouč a vizionář, který rád inspiruji lidi na jejich cestě životem.