Marek Wicherek

Jak jste se o kryptoměnách dozvěděl, a co vás přesvědčilo se do tohoto tématu se ponořit více?

O kryptoměnách, respektive o Bitcoinu jsem se dozvěděl již v červenci roku 2013. Pro mě, jako člověka, který v té době působil v oblasti poradenství a zprostředkování investičních fondů, se ke mně dostávaly pouze negativní informace, proto jsem se zprvu o tuto oblast nezajímal. Vysoká volatilita (velké výkyvy hodnoty na trhu) Bitcoinu, neznalost této oblasti a příliš velké „klapky“ na očích měly za následek, že jsem si nic bližšího nezjišťoval. Což mě při pohledu zpět velice mrzí.

V květnu loňského roku 2017 mě pozval jeden můj klient na přednášku o potenciálu kryptoměn a technologii Blockchain, kde mi byly představeny a objasněny základní principy fungování Blockchainu, historie Bitcoinu, růstu trhu kryptoměn a startu jednoho fintech projektu, který cíli stát se mainstreamovou platební (krypto)měnou. Přednáška mě natolik zaujala, že jsem se ponořil do studia na internetu, zjišťování a ověřování informací a faktů. A musím přiznat, že mě tato oblast zcela pohltila. Pro mě osobně kryptoměny kloubí 2 odvětví. Odvětví IT technologii (které jsem vystudoval na VŠ a 14 let jsem v této oblasti pracoval) a investic, kde jsem působil posledních 8 let.

Jaký máte vy názor na tvrzení, že se v budoucnu budou kryptoměny používat jako dnešní normální měny?

S tímto tvrzením můžu jedině souhlasit, protože v kryptoměnách a v technologii Blockchain leží obrovská budoucnost. Bankám technologie Blockchain umožní ochránit se před vykrádaní účtů, před hackery a vykrádaní bankomatů, před stále vynalézavějšími zloději. Státům před vysokou inflací či hyperinflací (oblast Afriky či Jižní Ameriky) a určitým oblastem světa, vůbec umožní platební styk, resp. výměnu zboží a služeb za digitální peníze (kryptoměny). Protože na světe je přes 2 mld. lidí z různých oblasti, kde nemají dosah nebo není v jejich blízkém okolí vybudovaná bankovní infrastruktura. Avšak mobilní telefony tam již lidé mají. Což je základní předpoklad pro požívání kryptoměn a placení jimi.

Co je na kryptoměnách tolik jedinečného, že dostály takových úspěchů a tolik se o nich mluví?

Těch důvodů je celá řada, vypíchnu, dle mého názoru, ty klíčové:

  • Nezávislost na vládách a bankách
  • Odolnost vůči inflaci – předem stanové množství, které se na trh dostane (ať formou těžení nebo emise).
  • Převody přímo mezi uživateli (bez prostředníků: bank nebo transakčních společnosti)
  • Nízké nebo nulové transakční náklady (poplatky).
  • Převody v reálnem čase (v jednotkách sekund)
  • Bezpečnost – nikdo nám je nemůže zabavit nebo ukrást z peněženky (ani policie, ani finanční úřad ani exekutor), pokud budeme dodržovat jasné bezpečnostní standardy.

Na jaké oblasti našeho života mají kryptoměny vliv?

V současné době se kryptoměny stále vyvíjejí. Momentálně největší vliv mají v oblasti elektronických plateb (BitCoin, LiteCoin) za nákupy různého zboží a služeb a také pro převody na burzy pro nákupy a spekulace na nárůst hodnot kryptoměn. Nebo využití napři technologie / kryptoměny RIPPLE pro rychlé mezibankovní transakce. Ale je tady i řada dalších použití.

Máte nějakou oblíbenou kryptoměnu a proč?

To je dobrý dotaz. Z tradičních kryptoměn, které držím v portfoliu to jsou Ripple, Ethereum, Litecoin, Verge a Safex. Aktuálně jich držím 32 různých druhů + mám ještě koupené podíly ve třech ICO projektech. Nejoblíbenější je však FinTech projekt hybridní kryptoměny DasCoin – The currency of trust (kryptoměny důvěry), která má za cíl stát se globálním platebním nástrojem, pro běžné každodenní nákupy, od kávy, přes nákupy potravin, oblečení atd. A to díky odlišenému způsobu distribuce přes affiliate program a spolupráci, rychlé rozšíření do celého světa a zároveň zajištění vzdělání lidí, jak pracovat s elektronickou peněženkou, Hardwarovým klíčem pro potvrzováních všech transakcí atd. Na vývoji platebního systému DasPay, kde bude umožněno platit díky technologii NFC, kryptoměnou s mobilního telefonu na všech karetních terminálech (kde se dnes běžně platí bezkontaktními kartami nebo mobilními telefony s využitím služby Apple Pay nebo Android Pay resp. Google Pay, se podílí leader celosvětového trhu společnost CARTA World wide, která má právě řadu úspěšných projektů za sebou (transakční systémy pro PayPal, Apple Pay, Vodafone Vallet, Uber atd.).

Jaká je perspektiva Blockchain?

Perspektiva Blochchainu je dnes obrovská, využíti této technologie s ohledem na její možnosti a principy fungování přinášejí nový rozměr do řady různých odvětví (zejména efektivnost, transparentnost a ekonomické úspory). Ať se jedná o bankovní průmysl – náhrada tradičních Fiat měn za digitální měny, Pojišťovnictví, Leteckých průmysl, obchodní transakce, reality – využití tzv. Smart kontraktů (chytrých smluv), přes evidence cenných papírů, evidence obyvatel, katastry nemovitostí, využití pro hlasování, při volbách atd. Např. pro zajímavost stát Dubaj, jako první stát na vládní úrovni, do roku 2020 bude implementovat technologie Blockchain, aby jim to přineslo úsporu více než 7,5 mld. USD ročně.  Již dnes je tato technologie odborníky vnímaná, jako průlomová technologie, jako IT vynález 21 století, lepší než vynález umělé inteligence. Dle mého názoru i názorů různých kolegů, by měla být navržena na Nobelovou cenu.